top of page
IMG_2130_edited.jpg

EKIN BEZiRGANOĞLU / MEZZOSOPRANO

1985 yılında İzmir'de doğan Ekin Bezirganoğlu, müzik yaşamına 1999 yılında; İzmir Ümran Baradan Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde keman ve piyano çalarak başladı. Lise öğrenimini sürdürürken, şarkı söylemeye duyduğu yoğun istek üzerine İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Özlem Çabuk ile ilk şan derslerini aldı.

2005’te İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları ve Opera Bölümü’nü kazandı ve İzmir Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı Nurgün Baburhan ile öğrenim hayatına devam etti.

2007’de Amerika’daki Summer Arts Festivali’nde sahnelenen Carmen ve Lucia Di Lammermoor operalarında sahne aldı.

2009 yılında henüz 3. sınıf öğrencisi iken İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde sözleşmeli sanatçı olarak çalışmaya başladı. Aynı yıl gerçekleşen İZDOB 23. Uluslararası İzmir Festivali’nde de Şef Paolo Villa yönetiminde “Imeneo” söyleyerek sahne aldı.

Yrd. Doç. Alper Kazancıoğlu rejisörlüğünde “Defol-u Zevkler” müzikalinde ve İZDOB Şef Tulio Gagliardo Varas yönetiminde “Kadının Fendi Kadıyı Yendi” oyununda rol aldı. Dokuz Eylül Senfoni Orkestrası eşliğinde solist olarak “Carmen” seslendirdi.

2010 yılında Uluslararası Sedat - Güzin Gürel Lied Yarışması’nda 3. oldu. Ayrıca ‘En İyi Türk Eseri Yorumu’yla Jüri Özel Ödülü’nü kazandı.

İtalyanca, Almanca, Fransızca, Rusça, İngilizce, İspanyolca ve Türkçe bir çok eseri repertuarına katmış; 30’dan fazla şan konseri vermiş, bir çok workshopa katılmış olarak 2010 yılında konservatuardan mezun oldu.

Lisans eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda öğretim görevlisi olan Prof. Dr. Güzin Gürel ile şan derslerine devam etti.

Halen şan eğitmenliğiyle beraber, bağımsız çalışmalarını, kurucularından biri olduğu Istanbulied duo projesi ile Almanya Berlin (2022) ve Türkiye’de sürdürmektedir.

bottom of page